Pochodzę z Augustowa. Ukończyłem handel międzynarodowy na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego (1995), studiowałem też równolegle marketing i public relations w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W roku 2005 ukończyłem międzynarodowe anglojęzyczne studia MBA przy Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego certyfikowane przez Free University of Brussels, University of Antwerp i Bergische Universitat Wuppertal. W latach 2006-2007 uczestniczyłem w kursie „Fortis – Harvard Leadership Academy” prowadzonym przez wykładowców z Canadian International Management Institute w kooperacji z Harvard Business School.
Od ponad 15 lat zaangażowany jestem w rozwój handlu zagranicznego polskich przedsiębiorstw. Pracowałem dla takich organizacji jak Citibank, Dresdner Bank, BNP Paribas, Fortis Bank, Bank Gospodarstwa Krajowego, Ernst & Young, HSBC jako specjalista, menadżer produktu, doradca klienta, kierownik zespołu, dyrektor ds. bankowości korporacyjnej oraz dyrektor departamentu. Odpowiedzialny byłem za tworzenie i rozwój nowych struktur, zarządzanie zespołami, doradztwo w zakresie handlu zagranicznego, pozyskiwania kapitału i zarządzanie strategiczne relacjami z klientami banków. Przeprowadziłem kilka złożonych transakcji na rynku międzynarodowym z zakresu finansowania eksportu, finansowania polskich inwestycji zagranicznych oraz projektów typu project finance.
Współpracowałem z największymi w kraju firmami szkoleniowymi w zakresie bankowości, finansów i handlu zagranicznego. Prowadziłem też projekty szkoleniowo-doradcze dla kadry zarządzającej średnich i dużych firm. Jako jeden z pierwszych w kraju stworzyłem i rozwinąłem szkolenia typu „Finanse dla Nie-Finansistów”.
Współtworzyłem koncepcję i doradzałem przy pierwszej w Polsce transakcji finansowania eksportu inwestycyjnego ze wsparciem instrumentów rządowych w ramach porozumienia OECD. Dokonywana ona była w ramach rządowego programu wspierania eksportu (tzw. DOKE) we współpracy z BGK oraz KUKE, a jej wysokość wynosiła 190 mln EUR.
Jestem autorem artykułów w prasie branżowej, wykładów i szkoleń nt. m.in.: instrumentów finansowania i rozliczeń w handlu zagranicznym, analizy kredytowej i strategicznej, cross-sellingu i zarządzania rozwojem produktów w bankowości oraz zagadnień ryzyka transakcyjnego w handlu zagranicznym. W ostatnich latach brałem udział w przygotowaniu polskich przedsiębiorców do wyjazdów na misje gospodarcze do Turcji. W innych projektach pomagałem też polskim przedsiębiorstwom zrozumieć rynek finansowo-bankowy w Chinach oraz Indiach. Współpracowałem wtedy m.in. z Ośrodkiem Dialogu i Analiz ThinkTank, Ministerstwem Gospodarki, Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Polsko-Indyjską Izbą Handlową.
Moje publikacje:
„Jak zarabiać na nieruchomościach w bliskich tropikach”
Rzeczpospolita – marzec 2019
„Ekspansja zagraniczna po polsku”
Centrum Stosunków Międzynarodowych – sierpień 2016
Publikacja. Komentarz eksperta CSM.
„Wsparcie lokalnych rolników gwarantuje globalny sukces”
Puls Biznesu – październik 2015
Artykuł o ekspansji eksportowej największego polskiego producenta produktów mlecznych – SM Mlekovita.
„Turcja: kierunek dla polskich firm”
ThinkTank, Centrum Stosunków Międzynarodowych – luty 2014
Briefing zorganizowany dla przedsiębiorców udających się na misję gospodarczą do Turcji w ramach inauguracji obchodów 600-lecia polsko-tureckich relacji dyplomatycznych.
„Charakterystyka bankowości w Indiach”
Polsko – Indyjska Izba Gospodarcza – styczeń 2014
Wystąpienie podczas Forum Gospodarczego Polska – Indie zorganizowanego z okazji 60-tej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych RP z Indiami.
„Jak sie robi biznes w Turcji”
ThinkTank – listopad 2013
Szkolenie on-line w formie webinarium dla przedsiębiorców zainteresowanych rynkiem tureckim zorganizowane we współpracy z firmami PWC oraz Schenker.
„Jak sie robi biznes w Chinach”
ThinkTank – czerwiec 2013
Szkolenie on-line w formie webinarium dla przedsiębiorców zainteresowanych rynkiem chińskim zorganizowane we współpracy z firmami Deloitte oraz Schenker.
„Ryzyko goni ryzyko”
Puls biznesu – wrzesień 2006